Tillplattningen av Sverige 2007
Från Psyklopedin
”Tack och god natt. Sverige blir platt”
- ~ Bert Ljung om Tillplattningen av Sverige 2007
”Slutta gnäll, flytta till Öland och Gotland istället, de berörs inte av beslutet”
- ~ Fredrik Reinfeldt om Tillplattningen av Sverige 2007
”Snart har Sverige blivit platt, precis som en ihjälkörd katt”
- ~ Shirley Clamp om Tillplattningen av Sverige 2007
”Sverige ska bli platt som en pannkaka! Jag gillar pannkakor...”
- ~ Nalle Puh om Tillplattningen av Sverige 2007
Tillplattningen av Sverige 2007 innebar att Sverige under perioden 1 maj-31 juli 2007 plattades till och blev en åker, officiellt kallad "Rein-fältet". Rånartjänst gav under perioden oktober 2006-mars 2007 via radio, TV och tidningar informationen "Platt som en pankaka!". Öland och Gotland berördes inte, då dessa två öar redan ansågs vara tillräckligt platta.
Innehåll |
[redigera] Bakgrund
Då Fredrik Reinfeldt tog över Sverige i september 2006 krävde Centerpartiet detta för att vilja bilda regering med honom och inte Göran Persson. Alla berg skulle sänkas, och alla insjöar skulle tas bort. Tillplattningen började den 1 maj 2007 och avslutades den 31 juli 2007. Den 1 augusti 2007 invigdes "Rein-fältet".
[redigera] Fördelar med ett platt Sverige
- Lättare att bygga raka vägar.
- Inga berg stör sändningarna från Rånartjänst
- Demokratiskdiktatur FTW (Säg vad du vill så länge du säger vad de andra vill höra)
- Inga hemligheter.
- Man behöver inte gå utomhus för att se vad som finns i affären.
- Plattaste landet i Världen
[redigera] Kritik
Tillplattningen av Sverige har kritiserats från flera håll, främst den politiska oppositionen men även inom den borgerliga alliansen. I oktober 2006 skickade Fredrik Reinfeldt ut Sveriges politiska polis att kasta ner meningsmotståndarna i fängelsehålorna om de ingår i den borgerliga alliansen och skjuta ihjäl dem om de är med i ett parti inom den politiska oppositionen. Är de inte med inågot politiskt parti blir de inlåsta i ett förråd i en källare mandatperioden ut. Men tyvärr råkar det efter tillplattningen inte finnas några kullar eller hål att bygga källare i så Fredrik planerar att sätta alla på ett herkulesplan (bara lugn, mat och vatten för alla finns inuti flygplanet) som ska cirkulera runt Rånartjänsts mast i Grums där det kontinuerligt ska tankas på av ett Boeing 787-flygplan till det slutligen kraschar i Polen år 2142. Piloten kommer dock att kunna rädda sig genom att skjuta ut sig ur flygplanet i katapultstol, medan passagerarna får störta och dö. Trevlig resa önskar SAS!
[redigera] Vallöften
Oppositionen har lovat att återställa allt så mycket det går om de vinner svenska valet 2010, och därmed tagit den farliga risken att kritisera Fredrik Reinfeldts politik.
